slide nasb kesheshi

واحد سرویس و نگهداری شرکت فنی مهندسی آسانسور سمان متشکل از سرویسکاران آموزش دیده و مجرب است، که با تمام تجهیزات در تهران و شهرستانهای حومه، آماده ارائه خدمات و سرویس در اسرع وقت بوده و رفع هر گونه خرابی و اجرای نگهداری پیشگیرانه در جهت افزایش عمر و کارایی دستگاه را بر عهده دارد. این مجموعه با دارا بودن انبار قطعات قابلیت ارائه خدمات سرویس ، نگهداری و جنرال سرویس حتی در ایام تعطیل را نیز دارد. سرویس و بازرسی در مجموعه فنی مهندسی سمان آسانسور بر اساس چک لیست شرکت صورت می گیرد

تلفن های شرکت آسانسور سمان :
88918414-15-16 021
66122974-76 021
شماره همراه مدیر بخش سرویس و نگهداری : مهندس آرین 4660 532 0919

 سرویس و نگهداری آسانسور :

عبارتست از بازیینی کلی قطعات نصب شده و نظارت مستمر بر عملکرد کلی سیستم پس از نصب آسانسور.

بطور کلی هیچ سیستم یا مکانیزمی وجود ندارد که نیازمند سرویس و نگهداری و بازبینی دوره ای نباشد به ویژه سیستمهایی که ایمنی آنها نقش اساسی در عملکرد کلی سیستم ایفا می نماید و خرابی آنها باعث خطرات احتمالی جانی می گردد. از این رو اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور کمتر از اهمیت نصب آسانسور نبوده و یک آسانسور صرفنظر از نوع آن و شرکت سازنده آن ، می بایست بطور منظم و حداقل ماهانه یک بار توسط شخص یا اشخاص متخصص تحت بازرسی منظم قرار گیرد.

 سرویس و نگهداری آسانسور را از لحاظ توجیه پذیری اقتصادی نیز می توان بررسی نمود. بطور کلی بدیهی است اگر قطعه یا قطعاتی در شرف خرابی یا آستانه فرسودگی قرار بگیرند در صورتیکه به موقع تعویض یا تعمیر نگردند احتمالا باعث اختلال در عملکرد قطعات دیگر نیز خواهند بود، و یا ممکن است خرابی آنها صدمات جبران ناپذیری به کل سیستم وارد نماید. حتی وقوع خطرات جانی در بدترین حالت ممکن است. فرض کنید سیم بکسل آسانسور در آستانه فرسودگی قرار گرفته است . این فرسودگی و یا خوردگی سیم بکسلها باعث خوردگی فلکه های کششی موتور و هرزگرد می شود بنابراین فلکه های کششی نیز در معرض فرسودگی قرار میگیرند و در حالتیکه ترمز ایمنی آسانسور (پاراشوت) فعال و تنظیم نباشد پارگی سیم بکسل باعث سقوط آسانسور شده و منجر به آسیب های جبران ناپذیر جانی و مالی خواهد بود.

استفاده نکردن از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور چه پیامدهایی دارد؟

اگر شما از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور استفاده نکنید و تنها در زمان نیاز، آسانسور خود را تعمیر کنید؛ دیگر نیازی به پرداخت حق سرویس به‌صورت ماهیانه ندارید، اما آیا این کار به‌صرفه است؟

ستفاده نکردن از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور در ظاهر کار، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ماهانه ساختمان می‌شود؛ اما شما باید بدانید که اگر آسانسور شما خراب شود و نیاز به تعمیر آسانسور داشته باشد، به دلیل خرابی‌های پی‌درپی، باید هزینه‌ای بیشتر از یک ماه سرویس و نگهداری آسانسور را برای عیب‌یابی به سرویسکار بدهید؛ چرا که امکان خرابی‌های ناگهانی و طولانی‌مدت آسانسور وجود خواهد داشت. قطعا هیچ‌کسی دوست ندارد که یک‌روز غافلگیر شود و در آسانسور گیر بیفتد!

توصیه مهم در زمینه سرویس آسانسور:

اگر به سرویسکار آسانسور در تهران، سرویسکار آسانسور در غرب تهران، سرویسکار آسانسور در شرق تهران، سرویسکار آسانسور در شمال تهران یا به سرویسکار آسانسور در کرج یا در هرجای دیگر کشور احتیاج دارید، خوشبختانه شرکت‌های معتبر بسیاری برای عقد قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور وجود دارد. توصیه موکد ما این است که با شرکت‌ها قرارداد ببنید نه با افراد، تا در صورت بروز مشکلات، بتوانید با رجوع به قرارداد حمایت قانونی داشته باشید.

آیا در صورت نداشتن قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور بیمه آسانسور خسارت وارده را جبران می‌کند؟

حوادث غیرمتقربه برای افراد بسیار ناراحت‌کننده و ناگوار است؛ خدمات بیمه برای جبران خسارت‌های مالی وارد بر فرد آسیب‌دیده طراحی شده است تا بتواند پس از حادثه، تاحدی از درد و رنج افراد بکاهد. متاسفانه به دلیل عدم ایمنی آسانسورها، حوادث آسانسور نیز کم نیستند.

اما حتی با داشتن بیمه آسانسور در زمان بروز حادثه اگر ساختمان شما فاقد قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور با یک شرکت معتبر دارای پروانه طراحی و مونتاژ باشد، بیمه هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت به شما را قبول نمی‌کند.

اگر آسانسور ساختمانتان را بیمه کنید، در صورت عدم وجود قراردادهای سرویس و نگهداری دوره‌ای آسانسور، چنانچه حادثه‌ای رخ دهد، شرکت بیمه هیچ مسئولیتی را در قبال پرداخت خسارت به شما قبول نمی‌کند.

 

service elevator


انواع فعالیتهای سرویس و نگهداری :

بازرسی

بازرسی از آسانسور در مقاطع زمانی برنامه ریزی شده صورت می پذیرد تا معلوم شودکه آیا آسانسور به سرویس نیاز دارد یا به تعمیرات پیشگیرانه؟بازرسی ممکن است به صورت چشمی یا عینی و یا از طریق اندازه گیری بعضی از ویژگیهای فیزیکی دستگاهها باشد.

سرویس آسانسور:

در صورتیکه هنگام بازرسی نیاز به سرویس احساس شود سرویس دهی برای قسمتهای متحرک و ثابت اعم از الکتریکی و مکانیکی صورت می پذیرد.همچنین هر آسانسور باید مطابق “چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور”ماهیانه حداقل یکبار مورد سرویس قرارگیرد.

تعمیرات پیشگیرانه

این تعمیرات زمانی صورت می گیرد که هنوز امکانات وسایل نصب شده در حال کار بوده و دچار خرابی نشده است .هدف از تعمیرات پیشگیرانه آن است که خرابی سیستم به تعویق افتد و فاصله های بین خرابیها رو افزایش بگذارد.ویا جلوی خرابی های احتمالی گرفته شود.

تعمیرات خرابی

این تعمیرات مربوط به مواردی است که دستگاه از کار افتاده است و نمی تواند به وظایف پیش بینی شده عمل کند.با انجام تعمیرات لازمه، آسانسور مجددا راه اندازی شده و مورد بهره برداری قرارمی گیرد.

چند نمونه از خرابی قطعات ناشی از عدم سرویس دوره‌ای:

    خرابی در «رزیستور»های تابلو فرمان باعث خرابی «درایو» تابلو فرمان می‌شود؛ «درایو» یکی از گران‌قیمت‌ترین قطعات آسانسور است؛

    این در حالی است که چنانچه در سرویس دوره‌ای خرابی رزیستور تشخیص داده شود، هزینة تعویض «رزیستور»  به مراتب کمتر می‌باشد.

    کم شدن روغن «موتور گیریبکس» که تنها با اضافه کردن روغن در سرویس دوره‌ای می‌توان آن را برطرف کرد، باعث خرد شدن کل «موتور گیریبکس» و از از بین رفتن آن می‌شود. هزینه روغن موتور گیربکس کجا هزینه موتور گیربکس کجا!

    تنظیم نبودن «فنر گاورنر» که تنها با یک بازرسی و تنظیم مجدد قابل‌حل است، باعث «پاراشوت» کردن آسانسور و از بین رفتن «ریل»های آسانسور می‌شود.

    کثیف بودن و یا وجود گرد و غبار بر روی «لقمه‌های پاراشوت»-که تنها با تمیز کردن لقمه‌ها به‌صورت منظم در هر بازدید سرویس و نگهداری انجام می‌شود- باعث «پاراشوت» کردن آسانسور و از بین رفتن «ریل»های آسانسور می‌شود.

    بازیینی نکردن «سیم بکسل» موجب می‌شود که افراد متوجه خوردگی «سیم بکسل» نشوند؛ خوردگی «سیم بکسل» باعث لیز خوردن «سیم بکسل» و در نهایت سقوط آسانسور می‌شود.

service ele1 

 

 

کلیه بازرسی ها بر اساس استانداردهای ذیل انجام می گیرد :

– استانداردهای جهانی (EN81,ASME,A17.1 ,…).

– استانداردهای ملی ایران ۱-۳٫ ۶۳ .

در عملیات بازرسی جامع آسانسورها موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد :

– عملکرد قفلها و دربهای کابین و طبقات

– سیستم تعلیق کابین و مکانیزم تعادل و مسیر حرکت کابین

– سیستم های کنترلی ، ایمنی ، الکتریکی و محرکه آسانسور

– عملکرد ترمز ایمنی ، گاورنر و ضربه گیرها

اما کاربران آسانسور باید دقت کنند که بسیاری از خرابیها به مرور اتفاق می افتد(مانند سایش سیم بکسل و شیارهای مربوط به آنها،شل شدن اتصالات،خستگی قطعات و غیره)که شاید بهره برداران آسانسور متوجه این موارد و خطرات احتمالی نشوند.لذا واگذاری سرویس و نگهداری آسانسور به شرکتهای مرتبط می تواند اطمینان کامل استفاده کنندگان از آنرا به همراه داشته باشد.و کاربر مطمئن شود که مجموعه آسانسوری در حال حفاظت است و سیستم حفاظت آن مطابق استانداردهای معین پیگیری می شود.به یاد داشته باشیم سرویس و نگهداری صحیح و به موقع تضمین دهنده ایمنی آن و آسایش کاربران و بهره برداران می باشد.

آسانسورها مانند بقیه دستگاههای الکترونیکی و مکانیکی دستخوش تغییر هستند و بسیار پیچیده شده اند ،برای مثال مجهز به کلیدهایی هستند که اجازه دسترسی به طبقات خاصی را می دهند، توسط سیستم مدیریت کارکرد آسانسور کنترل می شوند(EMS) یا مجهز به سیستم انتخاب طبقه در خارج از کابین شده اند(DSS) .

آسانسورهای نسل قبلی نظام بسیار ساده ای داشتند بطوریکه کاملا توسط تکنیسین قابل رد یابی و رفع ایراد بودن بنابراین تعمیر و نگهداری بر پایه مهارت های الکتریکی و مکانیکی یک تکنسین مجرب و دسترسی به قطعات آسانسور بوده است اما آسانسورهای امروزی گونه ای متفاوت هستند،ریز پردازنده ها بسیاری از وظایف را برعهده دارند که بازدهی و ایمنی دستگاه را افزایش می دهند. عملکرد درست این دستگاه ها به چیزی بیش از مهارت پایه ذکر شده نیاز دارد. تکنیسین های امروزی اسانسور باید با شبکه های ارتباطی دیجیتال و عیب یابی الکترونیکی آشنائی داشته باشند.همچنین باید مهارت های پایه الکترونیکی و مکانیکی را نیز آموخته باشند . بنابراین این شخص نسبت به گذشته به منابع اطلاعات وسیع تری نیاز دارد.

- وظایف نصاب آسانسور

- بررسی و کنترل منظم چرخ دنده ها، موتورها، ترمز ها، درب ها و قفل ها برای اطمینان از امنیت آن

- انجام تعمیرات لازم

- پاسخگویی فوری به تماس های اضطراری مشتریان

- تعویض بخش های داخلی آسانسور مانند کف پوش، دکمه ها، سیستم نوردهی و سیستم های ارتباطی

- نوشتن گزارش کار

-بازرسی تجهیزات آسانسور از لحاظ رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها

 

اهمیت تعمیر و نگهداری آسانسورها

در دنیای پیشرفته امروز، با رشد روز افزون فناوری و رشد عمودی شهرها و ترافیک عمومی بکارگیری افراد متخصص در این حرفه امری ضروری است .مراقبت و نگهداری از ساختمانها که آسانسور نیز بخشی از آنهاست اهمیت ویژای دارد.طی سالیان اخیر با افزایش تعداد ساختمانهای بلند برای جلوگیری از خسارت های جبران ناپذیر مراقبت و نگهداری باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد و با افزایش متوسط سن جامعه که رو به کهولت دارد و همچنین با در نظر گرفتن افرادی که به دلیل هشت سال دفاع مقدس یا به هر دلیل دیگر دچار معلولیت هستند مراقبت و نگهداری آسانسورها که از آن به عنوان قلب ساختمان یاد میکنند اهمیت ویژه ای می یابد.

آسانسور وسیله ای مکانیزه است که در چهارچوب مشخص به نام چاه حرکت می کند و وظیفه جابجایی عمودی کاربران را به عهده دارد و آسانسور مجموعه ای را تشکیل می دهد که با جان کاربران در ارتباط می باشد. لذا باید ایمن، قابل اعتماد و کارا باشد که دسترسی به این موارد مستلزم بررسی مراحل سه گانه زیر است:

مرحله اول: مرحله قبل از ساخت یا مرحله طراحی، مشاوره و ساخت سازه ساختمان و چاله آسانسور.

مرحله دوم: طراحی، ساخت و مونتاژ مکانیکی و الکتریکی آسانسور.

مرحله سوم: سرویس و نگهداری و پشتیبانی آسانسور

بدیهی است از هیچ وسیله مکانیزه نمی توان انتظار داشت که توقعات کاربر را بدون نگهداری و سرویس منظم برآورده نماید، چه برسد به آسانسور که وسیله ای کاملاً پیچیده و با ظرافت های خاص خود می باشد. اکثر آسانسورهایی که بعد از سال 1377 در تهران و شهرهای بزرگ نصب شده اند شامل بازرسی کنترل ایمن می گردند؛ ولی قبل از این تاریخ اکثراً حتی تأئیدیه بازرسی نیز ندارند که عمر برخی از آنها به بالای 25 سال می رسد و عملاً دارای عملکرد مناسب و ایمن نمی باشند. کیفیت پائین و قطعات مورد استفاده در آسانسورها که بعضاً بسیاری از آنها فاقد کیفیت مطلوب و تأئیدیه های لازم می باشند، اهمیت سرویس و بازرسی ادواری را دو چندان می کند

طول عمر مورد انتظار از آسانسورها ۲۵ تا ۳۰ سال است که به دلیل استفاده نادرست این مدت بسیار کاهش یافته است .آسانسورهای نو یا قدیمی ،نیاز به بازرسی مرتب نگهداری تنظیم و بعضا روغن کاری دارد و اغلب مدیران ساختمان ناچارند بین تعمیر و نگهداری آسانسور و بودجه ساختمان تعادل برقرار کنند. دستگاههای حیاتی ساختمان مانند آسانسورها نیاز به سرویسی دارند که قابل اطمینان باشد که هم از مشکلات جلو گیری کند و هم به هنگام مواجه شدن با یکی از مشکلات سریع ایراد رفع شود . باید توجه داشت اگر عواملی مانند مدت خرابی ، نارضایتی بهره بردار و خدمات پیشگیرانه را در نظر بگیریم ، ارزانترین قرارداد تعمیر و نگهداری همواره باعث کاهش هزینه ها در بلند مدت نخواهد شد. بطور کلی میتوان گفت هرچه خدمات پیشگیرانه جامع تر و کاملتر باشند تجهیزات عملکرد بهتری خواهند داشت و از اتفاقات ناگهانی هزینه ساز کاسته خواهد شد .

یک قرارداد تعمیر و نگهداری کامل با شرکت های مناسب صاحب صلاحیت از تعمیرات اساسی و تعویض زود هنگام قطعات جلوگیری می کند و میتواند عمر آسانسور های ساختمان را بالا ببرد اما متاسفانه دیده می شود که معمولا این قراردادها دارای نواقص و با اشخاص حقیقی بصورت توافقی با مبالغ پائین بسته میشود که اطمینان بخش نخواهد بود معمولا این افراد دارای مهارت کافی برای این امر نیستند و در تمام ساعات شبانه روز نیز در دسترس نیستاند .

یک فرد توانائی حضور در چند ساختمان را در یک زمان ندارد . حالتی را در نظر بگیرید که موقعیتی اضطراری در دو ساختمان متفاوت تحت پوشش این شخص رخ داده است. همچنین این افرادی تجهیزاتی که نیاز به تعویض دارند را در انبار خود ندارند و باید در صورت نیاز از بازار تهیه کنند.طبق مقررات در حال بازنگری ، یک قرارداد تعمیر و نگهداری قراردادی است با شخصی حقوقی ( شرکت مناسب صاحب صلاحیت) که وی را متعهد به بازدید دوره ای روغن کاری تنظیم تعویض قطعه و انجام دادن تست های ایمنی برای آسانسورها و تست سالیانه آنها برای اطمینان از کارکرد ایمن آسانسور می کند .

در نهایت برای انتخاب یک شرکت تامین کننده خدمات برای تعمیر و نگهداری آسانسور باید شرکتی را انتخاب کرد که همواره و در تمام ساعات شبانه روز در دسترس باشد و در ساعات کاری خرابی های جزئی پیش آمده را در همان روز رفع کند. در هنگام انتخاب باید دقت کرد که تامین کننده این خدمات دارای تجربه و افراد فنی کافی باشد . افرادی که بتوانند مشکلات الکتریکی،الکترونیکی و مکانیکی سیستم را تشخیص بدهند و توانائی رفع آن را داشته باشند.یک شرکت قوی باید قطعات یدکی را همواره موجود داشته باشد: نه فقط قطعات کوچک پر مصرف را ،بلکه قطعات بزرگ را نیز داشته باشد. شرکت باید با شما در تماس بوده و شما را در جریان نحوه کارکرد آسانسور قرار دهد و پس از هر بازدید کارهای صورت گرفته در آن مرحله را گزارش دهد.علاوه بر این باید این توانائی را داشته باشد که شما را در جهت سرمایه گذاری برای همگام شدن با تکنولوژی جدید راهنمائی کند تا ایمنی بالاتری حاصل شود.

 

service ele2

 

 

عوامل موثر در خرابی آسانسورچیست ؟

1. سرویس و نگهداری نامناسب آسانسور

2. استفاده بیش از ظرفیت آسانسور

3. بسته شدن دربهای آسانسور با سرعت و شتاب بیش از حد

4. زدن مکررشاستی احضار هنگامی که چراغ شاستی روشن است

5. روشن ماندن فن کابین به صورت دائمی

6. استفاده از لامپ های نامرغوب برای روشنایی کابین

7. روشن بودن دائمی لامپ های کابین

8. جلوگیری دستی از بسته شدن درب اتوماتیک کابین آسانسور به علت نبود فتوسل چشمی

9. تکان دادن کابین آسانسور توسط استفاده کنندگان بصورت عمدی

10. اقدام به باز کردن دربهای دستی ( لولایی ) قبل از رسیدن کابین به طبقه

11. نفوذ آب و مواد شوینده به داخل چاه و کابین و مکانیزم درب آسانسور

12. عدم تعویض قطعات فرسوده و تعمیرات بی نتیجه آنها به جهت کم کردن هزینه

13. ضربه زدن به درب ها و شاستی ها

14. بی توجهی به صدا های غیر عادی و عدم اطلاع به شرکت سرویس دهنده

15. عدم توجه به تذکرات شرکت سرویس دهنده

 

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کنیم!؟
بسیاری از مردم گمان می‌کنند هنگام از کار افتادن آسانسور ،‌ می‌توانند به سلامت از آن خارج شوند. بیرون پریدن یا بالا رفتن از آسانسور به شدت غیر‌عاقلانه است. بسیاری از حوادث در حوزه آسانسور به این دلیل است که مردم تلاش می کنند خودشان از آسانسور خارج شوند.
هنگام گیر کردن در آسانسور به موارد زیر دقت فرمایید:
• خونسرد و صبور باشید. سعی کنید دیگران را آرام نگه دارید..
• احتمال سقوط آسانسور بسیار اندک و از این لحاظ کابین مکان ایمنی است. وشما درامان هستید.
• نگران هوا نباشید. هوا در چاه و کابین آسانسور جریان دارد و اکسیژن شما تمام نمی‌شود.
• روی زمین بنشینید. با این کار وقتی آسانسور دوباره حرکت کند تعادل‌تان به هم نمی‌خورد.
• مسافران آسانسور نبایستی با اهرم انداختن درها را باز کنند. دلیلی دارد که درها بسته هستند. توسل به اهرم برای باز کردن درها ممکن است مانع از حرکت آسانسور به منظور نجات دادن مسافران شود.
• نگران ماندن در تاریکی نباشید. سیستم روشنایی اکثر آسانسور ها هنگام توقف آسانسور همچنان کار می‌کند. حتی اگر جریان برق قطع شود، بسیاری از آسانسور ها مجهز به سیستم باتری پشتیبان برای تأمین روشنایی اضطراری هستند.
• با افرادی که خارج از آسانسور هستند تماس بگیرید.
• در صورت امکان با آتشنشانی تماس بگیرید.
• هنگام باز شدن درهای آسانسور توسط تیم نجات، از آن‌ها فاصله بگیرید.

 

خدمات سرویس و نگهداری در بخش موتورخانه شامل چه بخشهایی میباشد؟
1. بازدید روغن الکتروموتور گیبرکس و یاتاقان های مربوطه
2. حصول اطمینان از عدم نشست و روغن ریزی موتورهای گیربکس
3. تمیزکردن الکترو موتور گیربکس
4. بازدید ار فلکه های اصلی و هرزگرد و شیارهای فلکه ها
5. بازدید مگنت ترمزها وتنظیم انها
6. تنظیم کفشک های ترمز
7. بازدید از لنتهای ترمز
8. تمیزکردن دیسک ترمز
9. بازدید از کوپلینگ های انکودر موتور
10. حصول اطمینان از عدم براده ریزی فلکه الکتروموتور گیربکس و فلکه هرزگرد
11. بازدید از فن موتورها،عملکرد صحیح الکتریکال ومکانیکال
12. بازدید کنتاکتور ها و رله ها
13. بازدید از محکم بودن تابلو فرمان و محل استقرار
14. بازدید از عملکرد تابلو فرمان و تمیزکردن آن
15. محکم نمودن اتصالات ترمینال های فرمان و قدرت
16. کنترل عملکرد صحیح کنترل بار و کنترل فاز و فیوزها و بی متال و مدارهای ایمنی
17. کنترل عملکرد صحیح ترموستات راه اندازی فن موتور
18. بازدید از وضعیت موتور خانه و جلوگیری از هرگونه استفاده غیر مجاز
19. بررسی صداها و لرزش های غیر عادی در تجهیزات(در زمان راهبری)
20. بازدید از گاورنر واجزای آن و عملکرد صحیح آن
21. بازدید سیم بکسلهای اصلی و گاورنر
22. بازدید از تابلوی برق سه فاز شهری(کلید سه فاز،فیوز فشنگی و مینیاتور)
23. آچار کشی پیچ ومهره های پایه موتور وگیربکس
24. بازدید از وضعیت استقرار لاستیک های ضربه گیر زیر شاسی موتور
25. بازدید از عملکرد صحیح سیستم تهویه
26. بازدید ازکلیه محلهای گیریس خور
27. بازدید و کنترل وجود علائم هشدار دهنده
28. کنترل روشنایی موتور خانه
29. بازدید قفل درب موتور خانه و دریچه فرار
30. رگلاژ کفشک های کابین و وزنه تعادل
31. بازدید سری ایمنی و حد بالا و پائین
32. بازدید و روغن کاری با شماره 10w
33. بازدید و نظافت کنتاکتور
34. بازدید و بررسی ترمز موتور

خدمات سرویس و نگهداری در بخش چاه آسانسور شامل چه بخشهایی میباشد؟
بخش مکانیکال آسانسور
1. بازدید از اتصالات سر وته زنجیر حبران و رولینگ های زنجیر
2. بازدید از طناب کنفی داخل زنجیر جبران
3. بازدید از کلیه ادوات مکانیکال داخل چاه مانند پرچمها،پایه سوئیچها،فلکه گاورنر چاه
4. بازدید از ریل های راهنمای کابین و وزنه،پشت بند ،لقمه ها،نظافت ریل ها
5. بازدید از بتن سقف چاه
بخش الکتریکال آسانسور
1. بازدید از کلیه میکروسویچ ها
2. بازدید از تراول کابل وبست های تراول کابل
3. تمیز کردن اهن ربا
4. روشنایی داخل چاه
5. مرطوب کردن بسیار اندک کف چاله
6. شستوشوی کنتاکت قفل ها
خدمات سرویس و نگهداری در بخش کابین وقاب وزنه شامل چه بخشهایی میباشد؟
1. بازدید از کلیه ادوات مکانیکال و الکتریکال در زیر و روی کابین
2. کشش سیم بکسلها واصمینان از عدم زدگی و خوردگی و شکستگی و باز شدن بافت سیم بکسلها
3. تنظیم کفشک های کابین ووزنه واطمینان از عدم لقی کابین و وزنه
4. صدا گیری کابین و وزنه
5. پرکردن روغندان ها واطمینان از عملکرد صحیح روغندان ها
6. تنظیم و آچارکشی لرزه گیر بالا و پائین کابین
7. بازدید و حصول اطمینان از عملکرد صحیح کلید قطع کن پاراشوت
8. بازدید از جعبه ریویزیون و کلیدهای مربوطه و پریز آن
9. بازدید از سوئیچ اورلود و فول ولد در صورت وجود
10. بازدید از اتصالات درب کابین به سقف کابین
11. بازدید از عملکرد مگنت درب باز کن
12. بازدید از داخل کابین شامل:
13. درستی عملکرد شستی های فرمان
14. درستی عملکرد کلیدهای Dc؛Do،Stop وفن و سایر کلیدها
15. درستی عملکرد کلید زنگ اضطراری و روشنایی اضطراری وسیستم هشدار دهنده
16. بازدید از آئینه و دستگیره و پاخور و محکم سقف کاذب

 خدمات سرویس و نگهداری در بخش عملکرد درب شامل چه بخشهایی میباشد؟
1. بازدید از عملکرد صحیح مکانیزم سردرب کابین همراه با کلیه ادوات صابت ومحرک
2. یازدید از عملکرد اجزای ایمنی شامل: فتوسل،سنسور فشار، کناکت و اطمینان از عدم اتصال کوتاه هریک از آنها
3. بازدید و نظافت شیارهای سیل و کفشک های زیر دربها
4. تنظیم درب ها نسبت به کابین
5. عملکرد درب طبقاتی اتومات
6. بازدید از عملکرد صحیح مکانیزم سردربها و هماهنگ بودن با درب کابین
7. بازدید از کفشک های زیر درب
8. نظافت شایارهای سیل
9. اطمینان از عملکرد قفل ها
10. دیکتاتورها
11. روان و بدون صدا بسته شدن دربها
12. تنظیم فنر درب
13. لق بودن شیشه ها و قاب مربوط
14. اطینان ازپل نبودن کنتاکت های قفلها

service ele3

 

بررسی دلایل ایجاد نقص در سیستم آسانسورها

هر آسانسور برای اینکه بتواند به طرز صحیح به فعالیت خود ادامه دهد، نیازمند رعایت اصولی فنی است تا کارایی آن مختل نشده و بالاترین کیفیت را از آن شاهد باشیم.     

مسلماً نمی‌توان انتظار داشت بدون بررسی‌های دقیق بر روی پارامترها توسط مهندسین مربوطه دستگاهی با این عظمت، طراحی و تجهیزات به‌کاررفته منظم، بدون عیب، با طول عمر بالا به فعالیت خود بپردازد.

هرچه متریال ها و تجهیزات به‌کار رفته در ساخت آسانسورها باکیفیت باشد، باز هم احتمال خرابی و از کارافتادن آن‌ها وجود داشته و نیاز به حضور افراد متخصص و باسابقه که بتوانند در کمترین زمان بهترین خدمات را ارائه دهند احساس می‌شود.

در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل ایجاد نقض در سیستم آسانسورها که نیاز به سرویس و نگهداری آسانسور را الزامی میکند اشاره میکنیم.

    تغییرات ناگهانی ولتاژ و قطع برق

تغییرات ناگهانی ولتاژ برق می‌تواند بر کارایی صحیح آسانسورها تأثیر نامطلوب گذاشته و قطع‌های پی‌درپی آن باعث خرابی و ازکارافتادگی این تجهیزات ساختمان‌ها گردد.

افت فشار برق نیز به هر دلیلی رخ دهد امکان عملکرد مثبت را از این سیستم‌ها صلب نموده و گاه به حدی می‌رسد که نیاز به یک متخصص به‌منظور عیب‌یابی و رفع آن احساس می‌شود

    استفادۀ بیشتر از ظرفیت تعریف‌شده آسانسورها

شاید بخش عمده خرابی‌های آسانسور را استفاده نا به‌جا و بیش از ظرفیت و توان آن‌ها به خود اختصاص داده باشد.

هر آسانسور به‌طور دقیق گنجایش تعریف‌شده‌ای دارد که در صورت بی‌توجهی به آن خرابی و صرف هزینه‌های اضافه را به دنبال خواهد داشت.

از این قبیل موارد که تأثیر بسزایی در خرابی این تجهیزات مهم ساختمان‌ها دارد، می‌توان به این موار اشاره نمود:

       کیفیت بد اجناس به‌کاررفته ابتدایی

       حمل لوازم منزل با آسانسورهای مخصوص مسافر

        دست‌کاری افراد نابلد در سیستم‌های آن

       بروز مشکل در سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی

       اعمال فشار و یا ضربه به درب‌ها

        فرسوده‌شدن تجهیزات

استفاده فراوانی که از آسانسور در ساختمان‌ها با تعداد واحدهای زیاد می‌شود، به طبع خرابی سیستم‌های الکتریکی و البته مکانیکی را به دنبال دارد

سرویس و نگهداری آسانسور چگونه باعث کاهش حوادث می‌شود؟

تمام وسایل مکانیکی که ما در اطراف خود می‌بینیم، بسته به نوع،‌ میزان و نحوه استفاده ما از آن‌ها به سرویس و نگهداری احتیاج پیدا می‌کنند.

آسانسور نیز از این قائده مستثنا نیست و برای کارکرد درست به سرویس و نگهداری آسانسور که به صورت ماهانه انجام می‌شود نیاز دارد.

سرویسکار در هر سرویس و نگهداری آسانسور اجزاء و قطعات مختلفی از آسانسور را بررسی می‌کند تا از عملکرد درست آن‌ها مطمئن شود و اگر قطعه‌ای دچار نقص باشد آن را تعمیر و یا تعویض می‌کنند.

این امر باعث می‌شود که از برخی خرابی‌های آسانسور جلوگیری شود.

در برخی موارد نقص در عملکرد بخش کوچکی از آسانسور باعث خرابی‌های بزرگ و جبران ناپذیری در آسانسور می‌شود؛ این خرابی‌ها گاهی منجر به ایجاد حادثه نیز می‌شوند

 

 

درباره سرویس و نصب

عنوان

متن

عنوان

متن

عنوان

متن

عنوان

متن

تولید، واردات و تعمیر قطعات آسانسور

پیشرفت سریع صنعت آسانسور در جهان و نیاز مبرم کشورمان به تحولی عمیق و جدی در این صنعت، ما را بر آن داشت تا با استفاده از قطعات و لوازم آسانسور با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی، سهمی مفید و کارآ در این زمینه داشته باشد. تجهیزات و قطعات مصرفی تماماٌ از معتبرترین شرکت های تولید کننده و سازنده این صنعت و در بالاترین سطح تکنولوژی روز دنیا تامین می گردد و همچنین نمایندگی فروش بسیاری از قطعات وارداتی و داخلی را در زمینه فروش و خدمات پس از فروش عهده دار گردیده است.

تماس با ما

  • آدرس : تهران
  • تلفن : 6-5-14 84 91 88 021
  • تلفن : 76-74 29 12 66 021
  • همراه : 05 79 577 0930

© 1398 - تمامی حقوق این وب سایت مربوط به وب سایت آسانسور سمان می باشد. | Designed by Mr.ebrahimpoor