products slide

درباره پرده نوری آسانسور

انواع سنسورهای چشمی آسانسور

1- سنسور نقطه ای(چشمی)

2- سنسور پرده ای

سنسور چشمی آسانسور چیست ؟

سنسور چشمی آسانسور دارای یک فرستنده و گیرنده است. که در دو طرف درب آسانسور نصب شده اند. که با یک کابل به سقف کابین متصل اند. دیود های کنترلر کار انتقال و دریافت پرتوهای نوری را بر عهده دارند سنسور چشمی آسانسور قابلیت تشخیص موانع در مسیر ورودی کابین را دارد و در صورت مشاهده هرگونه مانعی از بسته شدن درب آسانسور و حرکت کابین جلوگیری میکند. در واقع وظیفه این سنسور ها باز نگه داشتن درب آسانسور هنگام عبور مسافرین به داخل یا خارج از آسانسور را دارند. سنسور نقطه ای آسانسور به صورت یک نقطه یا به عنوان یک سنسور خطی ، فقط در یک خط پوشش دهی دارد.این به این معنی است که تا زمانی که شما از دقیقا از جلوی خط سنسور آسانسور عبور نکنید ، نمیتوانید مانع بسته شدن درب آسانسور بشوید. بدلیل اینکه ارسال شعاع نوری تنها از یک نقطه صورت می گیرد، باید برای جلوگیری از بسته شدن درب باید دقیقا در برابر خط سنسور قرار گرفت واین موضوع موجب کاهش دقت در کنترل خواهد شد. سنسور چشمی آسانسور یا سنسور نقطه ای آسانسور شامل یک پاور و دو سیمی است که روی آنها لیزر کار گذاشته شده است و در دو طرف درب قرار گیرند لازم به ذکر که قیمت سنسور چشمی آسانسور یا سنسور نقطه ای آسانسور نسبت به سنسور پرده ای آسانسور کمتر است .

سنسور پرده ای آسانسور چیست

فتوسل پرده ای درب آسانسور در حالت تمام قد دو متری است . یعنی تعداد معلومی مسیر نوری در عرض درب قرار دارد که در نتیجه آن دقت کنترل نیز افزایش پیدا می کند. و محل نصب آن در بین دو لته های درب و بدنه کابین است بنابراین لازم است که قطری حدود ۸ میلی مترداشته باشد. ، به‌طورکلی فتوسل پرده‌ای آسانسور نیز روش کاری مشابه با فتوسل نقطه‌ای دارد با این تفاوت که نقاط تحت پوشش آن بسیار بیشتر بوده و تقریباً به‌صورت تمام قد تمام سطح ورودی درب آسانسور را پوشش می‌دهد، ازاین‌رو به آن پرده نوری آسانسور گویند. سسنسور پرده ای درب آسانسور در صورت وجود هر نوعی شیئی اجازه بسته شدن درب آسانسور را نمی‌دهد و این به معنی بالا بردن دقت و امنیت مسافران است. این نوع فتوسل هم قابلیت نصب روی دیوار و هم درب آسانسور را دارد. با توجه به کار رفتن تعداد بیشتر فرستنده و گیرنده نسبت به فتوسل نقطه‌ای، فتوسل پرده‌ای قیمت بالاتری دارد.

سنسور پرده ای آسانسور در دو مدل زیر عرضه میشود:

1- سنسور پرده ای محرک

2- سنسور پرده ای ثابت

لازم بذکر است مدل ثابت فتوسل پرده ای آسانسور رایج تر است.

روش مطلوب در طول عمر مفید و سرویس سنسور پرده ی آسانسور

بدلیل وجود تعدادی فرستنده و گیرنده در سنسور پرده ی آسانسور ، امکان خرابی آنها نیز بیشتر میشود و این امر بر روی عملکرد آسانسور تاثیر منفی می گذارد. برای برطرف نمودن این مشکل با استفاده از تله های نرم افزاری، اقدام به شناسایی فرستنده و گیرنده معیوب و پس از شناسایی فرستنده یا گیرنده معیوب اقدام به حذف آن میشود

نحوه نصب فتوسل پرده ای آسانسور

سنسور پرده ای آسانسور نیز شامل یک پاور همراه دو میله آهنی به ارتفاع دو متر هستند و درون این میله ها سنسورهایی گذاشته شده است که حدود ۲ سانتی متراز یکدیگر فاصله دارند و هرکدام روبروی هم به لبه کناری درب ها وصل می شوند. محل نصب این سنسور به شکل استاندارد آن در ارتفاع60 تا 70 سانتیمتری کابین است و معمولا در ارتفاع نیم متری نسبت به ارتفاع کف درب آسانسور قرار دارد.

تفاوت سنسورهای چشمی آسانسور با فتوسل پرده ای آسانسور:

نحوه عملکرد هر دو فتوسل چشمی آسانسور و سنسور پرده ای آسانسور مشابه هم است و نصب آن ها نیز بسیار آسان است ، اما تفاوت آن ها در اندازه و ارتفاع لیزرها می باشد. فتوسل های چشمی آسانسور یا سنسور نقطه ای آسانسور به یک نقطه از درب متصل می شوند و فقط یک نقطه از آن را پوشش میدهد.در حالیکه سنسور پرده ای آسانسور به صورت تمام قد بسته می شوند و مسافر از هر قسمت درب که وارد کابین آسانسور شود ، سنسور های پرده ای آسانسور مانع بسته شدن درب آسانسور خواهند شد و بدین صورت مسافر براحتی وارد کابین آسانسور می شود.

نحوه عملکرد فتوسل پرده ای آسانسور

پرده نوری آسانسور شامل فرستنده و گیرنده است. سنسور پرده ای آسانسور از مجموعه ای از فرستندهای موازی تشکیل شده است که نور مادون قرمز را توسط فرستنده برای دریافت به گیرنده ارسال می کند تا هنگامی که یک مانع از فرستادن پرتو نور به گیرنده جلوگیری کند، خروجی رله سیگنال را برای تابلو فرمان قطع و یا وصل می کند، بلافاصله تجهیزات مکانیکی درب کار را متوقف می کند تا به طور موثر ایمنی مسافران را حفظ کند. فرستنده و گیرنده در هر دو طرف درب آسانسور نصب شده است، و بوسیله کابل رابط به جعبه تغذیه روی سقف کابین متصل شده است. دارای 32 دیود کنترلر انتشار مادون قرمز می باشد و کار انتقال و دریافت پرتو های نوری را بر عهده دارند به طوری که درب کابین را از بالا به پایین به طور مداوم اسکن می کنند.بنابراین این سنسورها می توانند از حوادث آسانسور جلوگیری و سرویس دهی آسانسور ها را سریع تر کنند. سنسور مادون قرمز با توجه به ارتفاع و فاصله تحت پوشش درب کابین می توانند تا 48 فرستنده و گیرنده را در هر دو طرف پشتیبانی کند. در داخل میکروکنترلر و برنامه کنترل دیجیتال ریزپردازنده، دستگاه فرستنده مادون قرمز در حال اسکن سریع با سرعت بالا از منطقه تحت پوشش است با ایجاد مانع، پرده نور مادون قرمز قطع شده و به سرعت سطح سیگنال خروجی را متوقف می کند تا زمانی که افراد و اشیاء از منطقه هشدار پرده ها خارج شوند و سیگنال به طور خودکار وصل می شود، برای داشتن مکانیزمی سریع و امن چنین تجهیزات حفاظتی پیشرفته ضروری است، اما مهم آموزش و تقویت آگاهی مسافرین است که هنگام استفاده از آسانسور در صورت عملکرد ناگهانی سیستم با آرامش و آگاهی کامل عکس العمل نشان دهند تا امینت بیشتری برای خود و دیگران فراهم کنند.

اجزای داخلی فتوسل چشمی آسانسور و اجزای داخلی سنسور پرده ای آسانسور

اجزای داخلی فتوسل چشمی آسانسور

اجزای به‌کار رفته در این نوع فتوسل شامل: منبع تغذیه، دو سیم منتهی به لیزر برای ارسال سیگنال از طرف فرستنده یک‌طرف درب آسانسور به سمت دیگر آسانسور که گیرنده قرار دارد.

اجزای داخلی سنسور پرده ای آسانسور

اجزای به‌کاررفته در این نوع فتوسل شامل: منبع تغذیه، دو میله آهنی به ارتفاع معمول دو متری یک درب آسانسور که فتوسل پرده‌ای در آن تعبیه شده و فرستنده‌ها در یک سمت و گیرنده‌ها در میله دیگر قرارگرفته‌اند. فتوسل پرده‌ای آسانسور معمولاً در دو میله به طول دو متر تعبیه می‌شود و در هر دو نوع درب‌های کشویی و نیز دو طرف آسانسورها قابل‌نصب است. با توجه به کار رفتن تعداد بیشتر فرستنده و گیرنده نسبت به فتوسل نقطه‌ای امنیت بالاتری به هنگام عملکرد خود دارد.

کشور سازنده فتوسل چشمی آسانسور

فتوسل های چشمی با توجه به فناوری های جدید موجود در داخل کشور ، تماما در داخل ایران تولید شده فتوسل ترکیه ای به نام فتوسل جنتا و فتوسل وکوی چین نیز در بازار موجود میباشد

قیمت پرده نوری آسانسور و قیمت فتوسل چشمی آسانسور

قیمت پرده نوری به مارک پرده نوری آسانسور بستگی دارد اینکه پرده نوری تولید داخلی باشد یا اینکه پرده نوری وارداتی باشد همچنین قیمت پرده نوری آسانسور به تعداد سنسور های موجود در آن نیز بستگی دارند

تولید، واردات و تعمیر قطعات آسانسور

پیشرفت سریع صنعت آسانسور در جهان و نیاز مبرم کشورمان به تحولی عمیق و جدی در این صنعت، ما را بر آن داشت تا با استفاده از قطعات و لوازم آسانسور با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی، سهمی مفید و کارآ در این زمینه داشته باشد. تجهیزات و قطعات مصرفی تماماٌ از معتبرترین شرکت های تولید کننده و سازنده این صنعت و در بالاترین سطح تکنولوژی روز دنیا تامین می گردد و همچنین نمایندگی فروش بسیاری از قطعات وارداتی و داخلی را در زمینه فروش و خدمات پس از فروش عهده دار گردیده است.

تماس با ما

  • آدرس : تهران
  • تلفن : 6-5-14 84 91 88 021
  • تلفن : 76-74 29 12 66 021
  • همراه : 05 79 577 0930

© 1398 - تمامی حقوق این وب سایت مربوط به وب سایت آسانسور سمان می باشد. | Designed by Mr.ebrahimpoor