درباره فلکه موتور آسانسور

فلکه موتور آسانسور چیست

فلکه کششی یا فلکه اصلی آسانسور فلکه ای (قرقره ای) است که برای انتقال قدرت موتور و حرکت سیم بکسل به کار می رود. نیروی کششی ایجاد شده در اثر اصطکاک بین سیم بکسل و سطح شیارهای فلکه می باشد. فلکه اصلی موتور آسانسور در واقع همان فلکه کششی آسانسور است که به صورت قرقره ای برای منتقل نمودن قدرت موتور و حرکت به سیم بگسل از آن استفاده می شود و به نوعی فلکه موتور وسیله ای است که در سیتم تعلیق آسانسور نقش اساسی و مهمی را به عهده دارد. این قطعه مهم آسانسور در موتورخانه نصب می شود. باید دقت کرد در نصب فلکه می توان از فلکه بزرگی استفاده نمود که روی گیربکس موتور آسانسور نصب شود. اما این کار با توجه به فضای زیادی که اشغال می کند مقرون به صرفه نیست. راهکار آن این است که از دو فلکه با قطر و ابعاد کوچک تر ، یکی برای گیربکس و یکی برای فلکه هرزگرد استفاده نمود. علت اصلی این کار تنظیم نمودن فاصله بین کابین آسانسور و وزنه تعادل است

جنس فلکه موتور آسانسور از چیست

فلکه های موتور آسانسور از جنس چدن ساخته میشوند که در دو نوع چدن خاکستری (معمولی) و نوع دیگر از نوع داکتیل ضد سایش که ترجیحا توصیه میشود در آسانسورهایی که دارای ترافیک کاری بالا هستند استفاده شود این نوع چدن ها همانطور که از نامشان مشخص است از نوع نشکن میباشند که از لحاظ سایشی بسیار مقاومت بالایی دارند.

محل نصب فلکه موتور آسانسور کجاست

بطور کلی فلکه اصلی آسانسور ، حین تولید موتور آسانسور روی آن نصب میگردد پس بنابراین این در حالت اولیه فلکه اصلی آسانسور بهمراه موتور تحویل میگردد. فلکه اصلی موتور روی گیربکس آسانسور نصب میگردد .

وظیفه فلکه اصلی آسانسور چیست

اتصال سیم بکسل آسانسور به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل از طریق فلکه گیربکس امکان پذیر است .بنابراین فلکه ها جز اصلی سیستم محرکه آسانسور می باشند و هر گونه مشکل در آنها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر حرکت آسانسور بگذارد

چگونگی متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل

برای متعادل شدن فاصله بین کابین و وزنه تعادل نکته قابل توجه این است که شیارها در فلکه های هرز گرد، نقش کشش ندارند و تنها جهت هدایت سیم بکسل ها مورد استفاده قرار می گیرند . در واقع نیروی کششی که ایجاد می شود بوسیله فلکه گیربکس متناسب باکاهش یا افزایش زاویه پیچش سیم بکسل ها بدور فلکه گیربکس ،کم یا زیاد می شوند .پس نتیجه می گیریم که استفاده از فلکه هرز گرد، نیروی کششی فلکه گیربکس را کاهش داده وسبب سهولت حرکت کابین می شود و این یکی از مهمترین اصول سیستم تعلیق در آسانسور می باشد.

خوردگی فلکه موتور آسانسور و دلایل آن

خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد در بسیاری از آسانسورهای شایع می باشد که می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برای تشخیص خوردگی فلکه ها کافیست سری به موتورخانه آسانسور بزنید و اطراف فلکه های موتور را بررسی نمایید. از نشانه های خوردگی فلکه ها می توان به سه مورد اصلی اشاره کرد:

1- معمولا اگر خوردگی در فلکه های آسانسور وجود داشته باشد بایستی براده های آهن را اطراف فلکه ها مشاهده نمایید

2- یکی دیگر نشانه های خوردگی فلکه موتور آسانسور ایجاد شیارهای مارپیچی در شیارهای فلکه ها می باشد که در واقع همان رد سیم بکسل بر روی شیارها می باشد.

3- فرورفتگی سیم بکسل داخل شیارها نیز می تواند از جمله شواهد خوردگی فلکه موتور آسانسور باشد. زیرا طبق استاندارد حداقل بایستی یک سوم قطر سیم بکسل از لبه شیارهای فلکه موتور بیرون باشد و در غیر این صورت مطابق استاندارد نخواهد بود.

دلایل خوردگی فلکه موتور آسانسور چیست؟

خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد می تواند دلایل زیادی داشته که سعی می کنیم به چند مورد اصلی اشاره نماییم:

1- تراز نبودن فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد آسانسور نسبت به کابین آسانسور : هنگامی که گروه نصب شروع به نصب آسانسور می کند بایستی دقت داشته باشد که فلکه های موتور و هرزگرد را هم راستا با کابین آسانسور قرار دهد تا سیم بکسل مانع از خوردگی فلکه ها شود. در واقع در این حالت سیم بکسل چون به سمت چپ یا سمت راست شیار فلکه ها فشار می آورد، کم کم باعث خوردگی آن می شود. همچنین تراز بودن فلکه ها نسبت به خط افق نیز بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت یک سمت از شیارها نسبت به سمت دیگر تحت فشار بوده و باعث خوردگی آنها می شود.

2- بالانس نبودن وزنه تعادل و کابین آسانسور: یکی از دلایل عمده خوردگی فلکه های آسانسور بالانس نبودن وزنه تعادل و کابین آسانسور می باشد که باید توجه ویژه ای به آن شود. با توجه به اینکه هنگام راه اندازی آسانسور معمولا بالانس بودن دقیق وزنه تعادل و کابین آسانسور توسط گروه نصب انجام نمی شود منجر به خوردگی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد در طولانی مدت می گردد.

3- یکسان نبودن میزان کشش سیم بکسل های آسانسور : هنگامی که بکسل ریزی آسانسور انجام می شود بایستی دقت شود که کشش همه آنها یکسان باشد. معمولا یکسان نبودن میزان کشش منجر به این می شود که مثلا آن سیم بکسلی که کشش بیشتری نسبت به بقیه دارد، شیار خود را می خورد که بسیار شایع می باشد.

4- میزان سختی فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد آسانسور با سختی سیم بکسل باید متناسب باشد : منظور از سختی فلکه ها و سیم بکسل در واقع بر می گردد به جنس آنها که باید مطابق استاندارد ساخته شده باشند. در واقع اگر سختی فلکه ها نسبت به سیم بکسل بیشتر باشد، باعث خوردگی بکسل خواهد شد و برعکس که معمولا حالت برعکس آن صادق است. یعنی چون سختی بکسل نسبت به فلکه ها بیشتر است لذا باعث خوردگی فلکه ها می شود. البته این نکته نیز فراموش نشود که در بیشتر موارد فلکه هرزگرد خوردگی بیشتری نسبت به فلکه موتور دارد زیرا فلکه موتور مطابق استاندارد بین المللی ساخته می شود اما فلکه های هرزگرد ممکن است استانداردهای روز را رعایت نکنند.

5- خشک بودن ریل های آسانسور: به جرات می توان گفت یکی از مهمترین دلایل خوردگی فلکه موتور آسانسور، روغن کاری نبودن ریل های کابین و وزنه می باشد. پیشنهاد می شود در ابتدای بررسی پروژه هایی که دچار خوردگی فلکه هستند، در ابتدا ریل ها روغنکاری شوند و همزمان براده های اطراف آن جمع آوری شوند و پس از چند روز مجددا میزان براده ها بررسی شود تا بتوان نتیجه کار را دید.

6- خشک بودن سیم بکسل آسانسور : سیم بکسل آسانسور معمولا دارای مغز کنفی بوده که آغشته به روغن مخصوص می باشد. شرایط محیطی آسانسور می تواند باعث خشک شدن بکسل گردد و در نتیجه خشکی زیاد بکسل باعث خوردگی فلکه ها شود. برای جلوگیری از این قضیه حتما از سرویسکار خود بخواهید روغن های مخصوص بکسل آسانسور تهیه کرده و بکسل ها را روغنکاری نماید.

7- طول عمر زیاد آسانسور : شما اگر از بهترین تجهیزات هم استفاده نمایید به مرور زمان شاهد خوردگی فلکه ها و یا بکسل ها خواهید بود. زیرا فشاری که بکسل بر روی فلکه ها وارد می کند به مرور زمان باعث خوردگی خواهد شد و در این صورت بایستی نسبت به تعویض و یا تعمیر قطعات اقدام کرد. .

در صورت خوردگی فلکه موتور آسانسور و یا فلکه هرزگرد چه کنیم؟

در صورت خوردگی فلکه های موتور آسانسور و فلکه هرزگرد و یا سیم بکسل آسانسور، در ابتدای امر بایستی دلیل اصلی آن را پیدا کنید و سپس جهت رفع آن اقدام نمایید. اگر خوردگی مربوط فلکه موتور بود می توانید فلک را با فولی کش در آورده و به یک مجموعه ای که فلکه ها را بازسازی می کند ارسال نمایید تا پس از بازسازی شیار، مجددا آن را نصب نمایید. همچنین اگر فرصت اینکار را ندارید بهتر است یک فلکه جدید سفارش دهید تا مجبور به خاموش کردن آسانسور برای چند روز نباشید. برای مثال اگر آسانسور یک برج ۱۵ طبقه دچار خوردگی فلکه موتور شود آنگاه بهترین کار خرید فلکه جدید و تعویض آن می باشد

نکات قابل توجه در فلکه موتور آسانسور

درصورت بروز مشکل خوردگی فلکه آسانسور ، میتوانید با بخش فنی شرکت تماس و از خدمات فنی ما بهره مند شوید

اگر خوردگی فلکه مربوط به فلکه هرزگرد آسانسور باشد حتما برای تعویض آن اقدام نمایید زیرا قیمت یک فلکه جدید نسبت به هزینه تعمیر آن برابر و یا کمتر می باشد!

عنوان

متن

عنوان

متن

عنوان

متن

تولید، واردات و تعمیر قطعات آسانسور

پیشرفت سریع صنعت آسانسور در جهان و نیاز مبرم کشورمان به تحولی عمیق و جدی در این صنعت، ما را بر آن داشت تا با استفاده از قطعات و لوازم آسانسور با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی، سهمی مفید و کارآ در این زمینه داشته باشد. تجهیزات و قطعات مصرفی تماماٌ از معتبرترین شرکت های تولید کننده و سازنده این صنعت و در بالاترین سطح تکنولوژی روز دنیا تامین می گردد و همچنین نمایندگی فروش بسیاری از قطعات وارداتی و داخلی را در زمینه فروش و خدمات پس از فروش عهده دار گردیده است.

تماس با ما

  • آدرس : تهران
  • تلفن : 6-5-14 84 91 88 021
  • تلفن : 76-74 29 12 66 021
  • همراه : 05 79 577 0930

© 1398 - تمامی حقوق این وب سایت مربوط به وب سایت آسانسور سمان می باشد. | Designed by Mr.ebrahimpoor